Az eset természetesen nem kerülte el a Romániai Börtönalkalmazottak Országos Szakszervezetének (SNPP) figyelmét sem. A SNPP honlapján Stefan Teoroc szakszervezi elnök terjedelmes írást tett közzé, melyben a tűzesetre, illetve annak következményeire reagált. Mint írja, a koronavírus megfékezése érdekében bevezetett óvintézkedések jegyében még a nyitott vagy félnyitott rezsim alatt álló cellák ajtóit is folyamatosan zárni kell, és szerinte ez a korlátozás vezetett odáig, hogy a fogvatartottak a cellában gyújtogatni kezdtek, s az ebből kibontakozó tűz sajnos három ember halálát okozta.
„Jelenlegi információink szerint a fogvatartottak, kiknek egy része magatartási gondjairól volt ismeretes, elreteszelték az ajtót, majd meggyújtották az ágyneműt. Korábbi tapasztalataink már bebizonyították, hogy milyen gyorsan terjed a tűz egy cellában, és mennyire nehéz elkerülni ilyen esetben az elhalálozásokat. […] Az oltási művelet kivételesen nehéz volt, mivel a fogvatartottak a vaságyakkal és a matracokkal elzárták az ajtót, ők pedig minden valószínűség szerint a mosdóként kialakított sarokba húzódtak vissza abban a reményben, hogy ott nem érhetik el őket sem lángok, sem a füst. Noha a lángok valóban nem értek el addig, a sűrű, mérgező füst teljesen betöltötte a cellát. Annak ellenére, hogy a matracok tűzállóak voltak, még ezek is képesek lángra kapni, ha valaki elég kitartóan próbálja őket felgyújtani. Nem olyan gyorsan, nem olyan magas hőfokot eredményezve, de mégis égnek” – írta a szakszervezeti elnök.
Stefan Teoroc véleménye szerint azért gyújtogattak a rabok, mert elégedetlenek voltak a koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében bevezetett intézkedésekkel, melyek nem csak az ajtók zárva tartásáról rendelkeztek, de a személyes látogatást is korlátozták. A szakszervezeti elnök felhívja a figyelmet a tényre, mely szerint a rabokat rendszeresen tájékoztatják az országos és a nemzetközi helyzetről, azaz ők is tisztában vannak azzal, hogy miért van szükség e szigorításokra. „Nagyra értékeljük, hogy a többi rab nem vett részt ebben az emberéleteket követelő akcióban. […] Bízom benne, hogy ez az eset gátat szabhat a hasonló jellegű incidenseknek, melyeknek megelőzéséért a személyzet mindent elkövet” – írja Teoroc.
„Ez egy nehéz időszak minden országnak, minden állampolgárnak, legyen szó szabad vagy fogvatartott személyekről. Gyárak zárnak be, emberek ezreit küldik kényszerszabadságra, a gazdaság az összeomlás szélén. Ilyen időkben senki sem szeretne ártani a másiknak.[…] Mindenkit nyugalomra, megértésre, éberségre és professzionalizmusra intünk. Felfoghatatlan, hogy az olyan óvintézkedések, melyeket életvédelmi céllal vezettünk be, olyan emberéleteket követelő incidenseket okozzanak, melyeknek voltaképp semmi közük a pandémiához” – zárta gondolatait a szakszervezet elnöke.
Ezzel kapcsolatban megjegyzendő, hogy az Országos Börtönigazgatóság a Stefan Teoroc által leírtakat egyelőre nem erősítette meg, viszont nem a szatmári lenne az első börtön, ahol a koronavírus miatt bevezetett óvintézkedések lázadásig vezettek. Gondoljunk csak Olaszországra, ahol március elején hat fogoly vesztette életét egy modenai büntetés-végrehajtási intézményben. A fogvatartottak ott is tüzeket gyújtottak, az ugyancsak olaszországi Paviában pedig őröket ejtettek túszul az elégedetlenkedő rabok.